Kreatyna w proszku
Kreatyna w proszku to suplement diety dobrze znany zarówno w gronie początkujących, jak i wśród doświadczonych zawodników. To jeden z najpopularniejszych preparatów, który jest chętnie wykorzystywany przez osoby aktywne fizycznie, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej.
Czym jest kreatyna w proszku?
Kreatyna to związek chemiczny o charakterze organicznym, który jest znany również jako kwas beta-metyloguanidynooctowy. To substancja naturalnie wytwarzana w organizmie człowieka z pomocą aminokwasów, znanych jako metionina, arginina i glicyna. To składnik produkowany m.in. w nerkach, wątrobie i trzustce, który następnie jest transportowany wraz z krwią do mięśni szkieletowych.
Źródła kreatyny - gdzie występuje kreatyna?
Kreatyna może być syntetyzowana w organizmie człowieka, jednak wśród osób wyróżniających się zwiększonym zapotrzebowaniem na związek, ilości produkowane naturalnie w ustroju z pomocą argininy, metioniny i glicyny mogą okazać się niewystarczające. Substancję można znaleźć jednak również w żywności, w produktach pochodzenia zwierzęcego, do których można zaliczyć m.in. czerwone mięso, drób, ryby oraz mleko i przetwory mleczne.
Choć kreatyna występuje w powszechnie spożywanych produktach spożywczych, ilości składnika obecne w żywności są niewielkie. Szacuje się, iż aby dostarczyć do ustroju 5 g kreatyny, należałoby wypić 50 l mleka. Dlatego też dużym zainteresowaniem wśród osób aktywnych fizycznie, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na związek, cieszą się suplementy diety, takie jak np. kreatyna w proszku, które stanowią skoncentrowane źródło pożądanej substancji.
Rodzaje kreatyny - jak działa kreatyna w proszku?
Na rynku suplementów diety można znaleźć różne rodzaje kreatyny, które są chętnie wykorzystywane zarówno przez początkujących zawodników, jak i przez doświadczonych sportowców, co wynika z faktu, iż kreatyna zwiększa wydolność fizyczną w przypadku następujących po sobie krótkich, bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych, a korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 3 g składnika dziennie.
Trenujący najczęściej sięgają po monohydrat kreatyny, który stanowi najprostszą i najlepiej przebadaną formę związku. Coraz częściej wybieranym preparatem jest również jabłczan kreatyny - połączenie cząsteczki kreatyny z kwasem jabłkowym, które wyróżnia się wyższą stabilnością chemiczną w stosunku do monohydratu. Rosnącym zainteresowaniem konsumentów cieszy się także cytrynian kreatyny, łączący kreatynę z kwasem cytrynowym, którego zaletą jest świetna rozpuszczalność. Wśród oferowanych przez producentów preparatów można znaleźć także chlorowodorek kreatyny oraz ester etylowy kreatyny, a także związki, takie jak pirogronian kreatyny czy chelat magnezowy kreatyny. Uznanie sportowców budzą również stacki kreatynowe, które stanowią połączenie kilku form kreatyny w jedną substancję.
Kreatyna w proszku - jak stosować?
Sklepy oferują kreatynę w różnych postaciach, jednak jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych form związku jest kreatyna w proszku, która zapewnia bezproblemową podaż konkretnej porcji preparatu. To wygodny w użyciu suplement diety, dostępny w różnych wariantach smakowych, które można dopasować do własnych preferencji i upodobań.
Do niedawna kreatynę w proszku stosowano z uwzględnieniem tzw. "fazy ładowania", czyli przyjmowano przez kilka kolejnych dni znaczne ilości substancji. Obecnie odchodzi się jednak od tego modelu na rzecz regularnego przyjmowania niewielkich porcji suplementu diety.
Zagadnieniem budzącym sporo wątpliwości wśród zawodników jest również pora przyjmowania substancji. Kreatynę w proszku można stosować zarówno przed rozpoczęciem wykonywania wysiłku fizycznego, jak i po zakończeniu treningu, a dokładna pora przyjmowania składnika zależy od potrzeb i oczekiwań zawodnika.
Zobacz też:
Smak: wiśniowy
Smak: cola
Smak: zielonego jabłka
Smak: mango
Smak: cytrynowy
Smak: naturalny
Miami Vibes: Kreatyna
Smak: cola z rumem
Smak: poziomkowy
Smak: naturalny
Smak: cytrynowy
Smak: pomarańczowy
Smak: mango
Smak: naturalny
Smak: pomarańczowy
Smak: cola