Suplementy na energię

Energia stanowi podstawę dobrego samopoczucia, jest niezbędna do życia i do działania. To dzięki niej możliwe jest uprawianie aktywności fizycznej, a także prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Współczesny tryb i tempo życia sprawiają jednak, że wiele osób odczuwa brak energii oraz poczucie przewlekłego zmęczenia. Dobrym rozwiązaniem może być więc wprowadzenie pewnych modyfikacji w codziennym funkcjonowaniu, a także zastosowanie odpowiednich suplementów diety.

Skąd się bierze energia?

Energia powstaje przez rozpad adenozynotrifosforanu (ATP), czyli substancji chemicznej, znanej potocznie jako nośnik energii. ATP zawiera trzy reszty fosforanowe. Kiedy związek traci jedną z grup fosforanowych, zostaje uwolniona energia, a substancja ulega przekształceniu w adenozynodifosforan, czyli ADP. Powstała energia jest uwalniana w postaci ciepła i wykorzystywana przez organizm podczas przebiegu wielu różnych procesów życiowych. Aby ustrój mógł produkować energię niezbędną do działania, potrzebuje jednak odpowiedniego paliwa którym, w przypadku organizmu człowieka, jest m.in. pożywienie i codzienna dieta.

Brak energii - przyczyny i objawy

Brak energii i uczucie przewlekłego zmęczenia może mieć wiele przyczyn, jednak często jest efektem zbyt intensywnego trybu życia oraz przewlekłego stresu. Niski poziom energii i brak chęci do działania może być również spowodowany stosowaniem niewłaściwej diety, brakiem aktywności fizycznej lub nadmiernym uprawianiem wysiłku fizycznego, a także występowaniem niedoborów niektórych składników odżywczych.

Brak energii w ustroju może objawiać się przez uczucie ciągłego zmęczenia, trudności z koncentracją i problemy z pamięcią. Dodatkowo można wówczas zaobserwować senność, znużenie, rozdrażnienie oraz pogorszenie samopoczucia. Aby zapobiec temu zjawisku, warto wprowadzić do codziennego życia odpowiednie modyfikacje i rozważyć stosowanie suplementów diety zawierających wartościowe składniki.

Jak zwiększyć poziom energii w organizmie? Naturalne sposoby na energię

Aby zadbać o odpowiedni poziom energii niezbędnej do wykonywania wszelkich aktywności, warto zacząć od zmiany stylu życia. Trzy kluczowe filary, które mogą zwiększyć motywację i chęć do działania, to zdrowa dieta, regularnie podejmowana aktywność fizyczna oraz odpowiednia długość snu. Istotne znaczenie może mieć również odpoczynek i relaks w ciągu dnia.

Zdrowa dieta na energię

Aby zadbać o energię i siłę do działania należy stosować zdrową i prawidłowo zbilansowaną dietę, która zaspokaja dobowe energetyczne zapotrzebowanie organizmu, tzn. dostarcza do ustroju odpowiednią ilość kalorii, a co więcej, zapewnia podaż wszystkich niezbędnych makro- i mikroskładników.

Aby zapewnić odpowiedni poziom energii w organizmie, warto regularnie spożywać posiłki, w myśl zasady "mniej, a częściej". Warto także uwzględnić w codziennym jadłospisie pełnoziarniste produkty zbożowe, które stanowią źródło węglowodanów złożonych. W diecie powinny znaleźć się także źródła pełnowartościowego białka - ryby, mięso, produkty mleczne, jaja, a także zdrowe tłuszcze, m.in. oleje roślinne, awokado, orzechy, pestki i nasiona. Niezwykle ważne jest również spożywanie świeżych warzyw i owoców oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

Aby zachować wysoki poziom energii przez cały dzień, warto natomiast wyeliminować z codziennego jadłospisu używki, wysokoprzetworzoną żywność i słodycze oraz słodzone napoje gazowane i produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe.

Energia a aktywność fizyczna

Regularnie podejmowana aktywność fizyczna może pozytywnie oddziaływać na poziom energii w ustroju, m.in. przyczyniając się do uwalniania endorfin, znanych jako hormony szczęścia.

Ważne jednak, aby zachować umiar w czasie wykonywanych treningów - nadmierny wysiłek fizyczny również może powodować spadek energii i uczucie znużenia oraz zmęczenia. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż podczas regularnego wykonywania intensywnych wysiłków fizycznych należy zwiększyć podaż niektórych składników wraz z codzienną dietą.

Sen a poziom energii

Sen jest niezbędny do właściwej pracy ustroju, ponieważ umożliwia regenerację organizmu. Co ciekawe, ważny jest nie tylko sam sen, ale także jego długość i jakość. Aby czuć się pełnym energii, trzeba być wyspanym - dobremu samopoczuciu nie sprzyja przerywany, płytki sen. Najlepsza regeneracja ustroju zachodzi bowiem w trakcie głębokiej fazy snu.

Energia a odpoczynek

Oprócz zdrowej diety, aktywności fizycznej i snu, ważny jest również odpoczynek w ciągu dnia. Nawet prowadząc intensywny tryb życia, warto na chwilę się zatrzymać i... odpocząć. Dobrym rozwiązaniem, aby zadbać o odpowiedni poziom energii w ciągu doby, może być wykonywanie relaksujących czynności, takich jak malowanie, taniec, joga czy chociażby leżenie na kanapie.

Witaminy na zmęczenie i brak energii - suplementy na energię

Dobrym rozwiązaniem w czasie intensywnych i stresujących dni, a także podczas wykonywania wymagających wysiłków fizycznych, może być przyjmowanie odpowiednich suplementów diety.

Na rynku dostępne są różne preparaty, często bazujące na naturalnych związkach i substancjach, które warto włączyć do planu żywienia. Witaminy na energię są dostępne w różnych postaciach - w formie proszku, kapsułek czy jako tabletki na energię. Wybór odpowiedniej postaci stosowanego preparatu to kwestia indywidualnych preferencji i upodobań. Istotnym zagadnieniem, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest jednak skład wybranego suplementu diety i zawartość cennych składników. Jakie składniki powinien zawierać wartościowy preparat?

Kofeina

Kofeina to substancja, która kojarzy się przede wszystkim z kawą, jednak związek występuje także w innych produktach m.in. w herbacie, yerba mate, czy w formie suplementów diety. To dobrze znany i powszechnie stosowany związek, który w suplementach diety często występuje w postaci bezwodnej kofeiny.

Guarana

Guarana to roślina pnąca, charakterystyczna dla Amazonii, która zawiera wiele cennych substancji i stanowi bogate źródło kofeiny.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B to rozpuszczalne w wodzie składniki, które mogą być dostarczane do ustroju wraz z codzienną dietą. Substancje mogą wspierać organizm człowieka w wielu aspektach. Niektóre z nich, np. tiamina, mogą przyczyniać się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego lub, jak ryboflawina, mogą przyczyniać się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Magnez

Magnez to składnik mineralny, który można znaleźć m.in. w płatkach owsianych, kakao, pełnoziarnistych produktach zbożowych czy bananach i orzechach. To substancja, którą można dostarczać do ustroju także w postaci suplementów diety. Magnez może przyczyniać się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, a dodatkowo może pomagać w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Żeń-szeń

Żeń-szeń to pochodząca z Azji roślina, która wyróżnia się bogactwem cennych związków. Ponieważ bylina uznawana jest za adaptogen, często występuje w preparatach takich jak suplementy na zmęczenie.

NAC

NAC, czyli N-acetylo-L-cysteina to pochodna aminokwasu siarkowego, jakim jest cysteina, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie. To substrat do produkcji glutationu, który wykazuje potencjał antyoksydacyjny.

Kreatyna

Kreatyna to związek popularny wśród sportowców, który może zwiększać wydolność fizyczną w przypadku następujących po sobie krótkich, bardzo intensywnych wysiłków fizycznych.

Obejrzano 42 z 63 produktów
ostrovit.com Reviews with ekomi-pl.com
pixel